חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet דרושים
דרושים | הצעות עבודה | YNET דרושים
עכשיו בישראל
25956
משרות דרושים
3600
בלעדיות
475
מהיום
4409
משרות דרושים הייטק
שירות לקוחות של Ynet דרושים
עדכוני משרות ישירות למייל הפרטי שלך
 
מדור ראיון עבודה
 
לוח דרושים > מדורים בנושא דרושים - מדור ראיון עבודה
 
אף פעם לא מאוחר מדי לעבור שוב על הקורות חיים שלכם ולבצע בהם תיקונים נדרשים. מצעד הטעויות החוזרות על עצמן בכתיבת קורות חיים.

מאת ליאת בן תורה, מומחית כתיבת קורות חיים

טעויות שכיחות בכתיבת קורות חיים - להכיר ולהימנע

1. ציון תפקידים מהישן לעדכני ביותר בקורות חיים יש חשיבות רבה לתפקיד העדכני או האחרון שהתנסיתם בו. במסיבה זו, כדאי לדאוג לכך שהסדר הכרונולוגי של התפקידים יהיה מהתפקיד הנוכחי או האחרון ועד התפקידים שהתנסית בהם בעברך.

כמו כן, לא כדאי לחזור שוב ושוב על דברים שנעשו על ידיכם. יש למצוא ניסוח מוצלח לדברים שעשיתם ולציין כל דבר רק פעם אחת, לשלב במיקום הנכון במסמך ולהדגיש אותו על ידי ניסוח קולע וברור.

2. השמטת כישורים רלוונטיים חשוב לגשת לכתיבת קורות חיים באופן הבא: לכתוב לפניכם כל מה שנעשה על ידיכם עד כה מבחינה אישית ומקצועית ולחשוב מה רלוונטי יותר ומה פחות למשרות עליהן אתם מתמודדים. מחד, אין מקום לפרטים מיותרים כגון עבודות זמניות שעבדתם בהם לפני השירות הצבאי שאינן קשורות למשרה בה אתם חושקים. מנגד, יש דברים שאולי לכם נראים פחות חשובים אך ביכולתם להעניק לקורות חיים שלכם ערך מוסף. ניסיון תעסוקתי שרכשתם במסגרת עבודה בחו"ל? העובדה שאתם דוברים אנגלית ברמה של שפת אם? כל אלו דברים שפעמים רבות מעסיקים מחפשים אצלכם ודרושים למשרה.

3. לקיחת פורמט קורות חיים מהאינטרנט ולהניח שזה מה שיהפוך קורות חיים למסמך מוצלח. לא קיימת נוסחה אחידה למסמך קורות חיים, אומנם קיימים קווי מתאר כלליים והנחיות שיעזרו בגיבוש קורות חיים, אבל צריך לקחת כל מקרה לגופו. לכל אחד מאיתנו קיימים יתרונות שונים וכדי להתאים למשרה מומלץ להתאים את הקורות חיים כך למשרה המבוקשת ולהציג את הכישורים שלנו בדרך הנכונה. למשרות שונות, בעלות דרישות שונות, כדאי לנסח קורות חיים שונים ולבחור בכל פעם להדגיש פרמטרים המתאימים למשרה הספציפית.

4. כתיבת קורות החיים באופן אוטוביוגרפי בגוף ראשון ובפסקאות ארוכות ("כתבתי", "ניהלתי"). קורות חיים אומנם מהווים תמצות של סיפור החיים שלכם, אבל יש לקחת בחשבון שמדובר במסמך רשמי המדבר בשפה מקצועית. לתיאור התפקידים בצורה מקצועית יש לכתוב בשמות הפועל ("ניהול צוות עובדים") ולא בגוף ראשון ("ניהלתי צוות עובדים"). כמו כן, מומלץ לכתוב בשורות קצרות , בעלות אופי שיווקי עם מתן דגשים וכותרות.

5. חוסר פירוט מהות התפקידים שביצעתם העובדה שעבדתם בעבר במשרת מנהל משמרת בחברת תקשורת נכונה, אבל בוודאי רכשתם במסגרת המשרה כישורים שונים, עברתם הכשרות, הייתם ממונים על צוות עובדים ועוד. דאגו לפרק ולהרחיב את הפירוט של מרכיבי המשרה לגורמים מאחר והכישורים שרכשתם במשרות השונות שהתנסיתם בהן מאפשרים לכם השתלבות גם במקצועות אחרים שאינם בהכרח עונים בדיוק להגדרה המקצועית. במידה וכמנהל משמרת היית גם אחראי הדרכות בצוות, מדובר בכישור שעשוי לפלס לך את הדרך לתפקידי הדרכה מגוונים, אבל במידה ותחליט שלא תציין זאת בקורות חיים, המעסיק לא ידע מידע חשוב זה. 

6. ציון מקום עבודה ללא שם החברה/ הארגון פעמים רבות שם החברה מעניק לתפקיד שהתנסית בו ערך מוסף. ניסיון תעסוקתי בחברה יוקרתית יכולה לומר למעסיק שנבחרת לתפקיד מבין מועמדים רבים מאחר וידוע שיש תחרות גדולה יותר על תפקידים בחברות יוקרתיות. במידה ומדובר בחברה מוכרת פחות בשוק ניתן לציין תחום התמחות החברה ולצרף קישור לאתר החברה (אם כמובן קיים כזה).

7. תרגום חובבני מעברית לאנגלית

תרגום חופשי מהמילון של קורות חיים בעברית לשפה האנגלית לא מוצלח שכן ישנם הרבה ביטויים שאין להם הקבלה ישירה באנגלית. בנוסף, תרגום לא מקצועי ללא ידיעת השפה האנגלית ברמה של שפת אם עלול ליצור שגיאות תחביריות או הוצאת מילים מהקשר. אלה הם שגיאות שעלולות לפגום בסיכוייכם להתקבל למשרה הנחשקת.