חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet דרושים
דרושים | הצעות עבודה | YNET דרושים
עכשיו בישראל
25848
משרות דרושים
3490
בלעדיות
1628
מהיום
4532
משרות דרושים הייטק
שירות לקוחות של Ynet דרושים
עדכוני משרות ישירות למייל הפרטי שלך
 
מדור חיפוש עבודה
 
לוח דרושים > מדורים בנושא דרושים - מדור קורות חיים
 
מבחני מיון יכולים להיות אחת הדרכים לקבל את המשרה הנחשקת. איך בכל זאת אפשר לעבור את מסלול המכשולים הזה

יש מעסיקים המסתפקים בהתרשמות אישית מהמועמדים לעבודה ולעומתם יש כאלה שיבקשו המלצות, ישוחחו עם המנהל שלכם לשעבר, ואולי אף יגדילו לעשות ויהיו מעוניינים לקבל חוות דעת מגורם חיצוני, שלא מכיר אתכם. זה יכול להיות באמצעות מבחן גרפולוגי, אסטרולוגי או נומרולוגי, אבל הדרך המקובלת והשכיחה  ביותר בישראל היא באמצעות מבחני מיון.

מדוע מבחני מיון?

מבחן מיון מטרתו לספק למעסיק חוות דעת מקצועית ואובייקטיבית. הערכת אישיות המועמד ויכולותיו לתפקיד, הנערכת באמצעות גורם חיצוני, ומנותקת משיקולים של הבדלי רקע מקצועיים, כימיה בינאישית, וכו'. מבחן מיון מאפשר להציב מספר מועמדים סופיים על אותה הסקאלה ולדרג אותם לפי מידת התאמתם למשרה ולארגון. מעסיקים העוסקים ישירות בהליך גיוס עובדים נשאלו מהי עמדתם בנוגע למבחני מיון. מנהלת משאבי אנוש בחברת הייטק, נוהגת לשלוח למבחני מיון רק מועמדים המיועדים למשרות ניהוליות. משרות אלו מצדיקות השקעה בהליך המיון. לגבי משרות זוטרות יותר הם נוטים להסתפק בהליכי קבלה הכוללים ראיונות עבודה על ידי אנשים שונים בארגון. מנהלת השיווק בחברת תקשורת לרוב שולחת מועמדים למבחני מיון כאשר היא מתלבטת בין מספר מועמדים למשרה ספציפית. לדבריה, מבחני מיון מחדדים היבטים בנטיותיו ואישיותו של המועמד, שאינם ניתנים לחשיפה על ידי טכניקות אחרות כמו ראיון עבודה רגיל או מבחן גרפולוגי, או היבטים שיש לה ספקות לגביהם כמו ביטחון עצמי, אבחנה בין עיקר לטפל, חשיבה אסטרטגית וכדומה. ראש צוות ניהול פרויקטים בחברה אחרת מספקת זווית ראיה שונה. לדבריה, מבחני מיון לא יוכלו לנבא עם מי הצוות יעבוד טוב וכמנהלת, במידה והעבודה אינה זורמת, לא שיש למועמד את המרכיבים האישיותיים הנחוצים לצורך ביצוע התפקיד.
חשוב להבין כי מבחני מיון  אמנם מסוגלים לבחון יכולות חשיבה אבל אינם בודקים ידע מקצועי. בכל מקרה, ניתן ללמוד ממבחני מיון לגבי אישיות, יכולת עמידה במצבי לחץ, ,מאפייני התנהגות של מועמדים ועוד.


מה בדיוק הולך במבחני מיון?

מבחני מיון מתקיימים במכונים מקצועיים, על ידי צוות ומקצועי הכולל פסיכולוגים קליניים ותעסוקתיים, ומורכבים ממגוון מבדקים שונים שביכולתם להעריך יכולות אישיות ויכולות חשיבה של הנבחן.
יום המבחנים יכול להיות יום מייגע ולא פשוט בשל אורכו. יכול להימשך גם 7- 8 שעות ואף יותר של מבחנים אינטנסיביים, עם הפסקות ספורות.

מה נכלל במבחני מיון?

• מבחני החשיבה
פרק זה בוחן את רמת האינטיליגנציה של הנבחן. המבחנים כוללים מבדקים שונים בהם ידע כללי, סדרות חשבונאיות , לוגיקה, מבחני זיכרון, התאמת צורות ועוד. קיים סיכוי שיתווספו מבחנים נוספים לפי צרכי הארגון והמשרה הספציפית.
פרק זה מתבצע ליד שולחן בכתיבה בדפי בחינה או בישיבה מול מחשב. כל מבחן מוגבל בזמן ומורכב כך שיהיה קשה לענות על כל שאלות המבחן בטרם יסתיים פרק הזמן המוקצב לו.

• מבחנים פסיכולוגיים

מבחנים אלו כוללים מגוון מבדקים, שבחלקם הכוונה האמיתית העומדת מאחורי המבדק נסתרת מעיני הנבחן. חלקם מפוזרים בין מבחני החשיבה (ציור דמות או עץ, העתקת צורות, תיאור תמונות, השלמת משפטים ועוד). בנוסף, מבדקים פסיכולוגיים כוללים גם ראיון אישי מול פסיכולוג ודינמיקה קבוצתית, הכוללת סיטואציה של דיון בקבוצה, הצריכה להגיע להחלטה משותפת במשימה המוטלת עליה תוך הגדרת פרק זמן מראש. המשתתפים נבחנים לא רק על יכולת עמידתם במשימה בזמן המוגדר מראש אלא בעיקר על ההתנהגות שהפגינו בקבוצה כגון יכולת מנהיגות, כושר שכנוע, פתרון בעיות ועוד.

האם מומלץ להתכונן מראש למבחני מיון?

מבחני מיון יכולים להוות חוויה מלחיצה, פחות נעימה ובמקרים מסוימים אף טראומטית. אם לא די בכך, קיים סיכוי שבמשך יום שלם תתאמצו ותתרגלו שליטה עצמית אך בסופו של יום תצאו בלי מושג ברור לגבי מידת ההצלחה שלכם. אם תרגישו שנכשלתם, אין מועד ב'. אם לא תתקבלו למשרה אליה נבחנתם, לא תדעו למה, אולי לא הצלחתם במבחן ואולי הייתם מצוינים, אבל המנהל החליט לקבל למשרה חבר שלו. לכן, מומלץ להתכונן, אבל בתבונה. קיים הבדל בין להגיע למבחני מיון כשאתם יודעים מה מצפה לכם, מתורגלים בפתרון מבדקי החשיבה ולא נבהלים מראיון אישי, לבין להרגיש מספיק בנוח ולהתנהג כרובוט בעל מיומנויות היודע בדיוק על איזה כפתורים ללחוץ במטרה להפיק את התוצאה המבוקשת. פסיכולוגים האחראיים על המיון של המועמדים מספיק מיומנים כדי לדעת מי ירוק, מי התנסה בעבר במבדקים מהסוג ומי עבר קורס הכנה. יחד עם זאת, במקרה זה, עדיף להגיע מוכן יתר על המידה מאשר להגיע לא מוכן, שכן, לא ניתן לתקן את התוצאות, ותוצאות בעייתיות במבחן יקלקלו לכם לא רק את הצעת העבודה הנוכחית אלא גם הצעות ממעסיקים אחרים שישתמשו בשירותי אותו מכון מיון בו נבחנתם.

איך מתכוננים לקראת מבחני מיון?

1. השיטה הביתית – כוללת היעזרות בספר הכנה למבחני מיון. מעין קורס הכנה מהיר. לחלקנו  אין את הזמן, הכסף, הרצון והסבלנות להשקיע ימים בהליך ההכנה וספר יכול לספק את המידע הנדרש. עם זאת, חסר המימד האמיתי שקורס יכול לספק. למי שמספק לדעת מה שאפשר, אבל סומך על עצמו, שיטה זו עשויה להתאים.


2. השיטה הבדוקה – כוללת קורס הכנה למבחני מיון במכונים מתמחים הטוענים לאחוזי הצלחה גבוהים של לקוחותיהם ביחס למי שלא התנסה בקורס הכנה. לדברי מנהלת הדרכה במכון הכנה גדול, הכנה למבחני מיון לעבודה, מדובר בתהליך שהוא מתיש באופן מיוחד וכדאי להיעזר בקורס הכנה ממוקד, הכולל ארבעה מפגשים במתכונת דומה למה שקורה בשטח - ראיון אישי, דינאמיקה קבוצתית ולאחר מכן, פגישה אישית עם פסיכולוג אתו עוברים על המבחנים, בודקים מה היה מוצלח יותר ומה פחות והיכן המקומות שרצוי לחזק אותם, עוברים התנסות נוספת בהתאם להערות ומתרגלים וריאציות שונות של מה שדורש חיזוקים.

 
3. שיטת חלטורה –נעזרים בחבר שהתנסה במבחני מיון ומבקשים ממנו לספר מה שהוא זוכר שהתקיים בזמן המבחן. חלטורה למתקדמים – ניתן לקחת חבר שהוא פסיכולוג תעסוקתי, ורצוי אחד שעבד במכון מיון או למד את התחום, ולבקש ממנו שיסביר לגבי כל מבחן ומבחן מה בודק ומהי הדרך הטובה ביותר להתמודדות איתו.

מה תורם לכישלון במבחני מיון?

1. לצאת לאכול או לעשן גם כאשר אין הפסקה. מקסימום תפסיד חלק, יש בכל מקרה כל כך הרבה בחינות שזה לא יכול לשנות יותר מידי.
2. ביקשו לצייר איש? תעתיק את הציור שמופיע על דלת השירותים. פיקאסו זה לא אני.  אני מנהל עסק רציני, לא מוזיאון אומנויות.
3. התיידד עם הבוחנות ובקש שתגלה לך איך פותרים את המבחנים. במידה וזה לא מצליח, בקש מחברים בכיתת המבחן לסייע לך ובקול רם.
4. נתבקשת לענות על משהו כמו 300 שאלות אישיות? לא להתייאש. גלה הומור וכושר המצאה. גם הבודקים מזהים בדיחה טובה שמוצאים אחת כזו.
5. דינאמיקה קבוצתית? מה פתאום, מדובר בהופעת יחיד. אתה יודע הכי טוב והכל, ומי שמבין מה טוב לו עדיף שישמור על שקט, יקשיב לך ואולי אפילו ילמד משהו.
6. בראיון עם פסיכולוג נצל את ההזדמנות ואמור לו מה אתה חושב על המקצוע שלו. למה שהוא זה שיקבע איזה בן אדם אתה בעוד שאמא שלך ואשתך, מכירות אותך הכי טוב.

 

לכתבה "איך מצליחים במציאת עבודה נכונה"

לכתבה "מדריך חיפוש עבודה למתחילים"

למדור "חיפוש עבודה Ynet דרושים"